ЕНЕРГОЗБЕРІГАЮЧИЙ СПОСІБ ВИРОЩУВАННЯ ЦИКОРІЮ КОРЕНЕПЛІДНОГО З КОМБІНОВАНОЮШИРИНОЮМІЖРЯДЬ
DOI:
https://doi.org/10.37406/2706-9052-2019-2-5Ключові слова:
цикорій коренеплідний; ширина міжрядь; площа живлення; насіння, схожість; урожайність.Анотація
Отримання високої врожайності цикорію коренеплідного обумовлюється оптимальною густотою рослин та рівномірністю розміщення їх на площі поля, у зв’язку з цим вивчення способу вирощування цикорію коренеплідного є важливим напрямком досліджень сучасної аграрної науки та складає мету дослідження. Фенологічні спостереження, біометричні дослідження проводились за методиками В. Ф. Мойсейченка, М. Ф. Трифонова, А. Х. Завірюхи. Матеріалом досліджень був ґрунт дослідного поля – чорнозем опідзолений середньо суглинковий на лесовидних суглинках. Як об'єкти досліджень використовували рослини цикорію коренеплідного. Дослідження проводились на дослідному полі Хмельницької державної сільськогосподарської дослідної станції Інституту кормів та сільського господарства Поділля НААН протягом 2010–2014 років. Запропонований енергозберігаючий спосіб вирощування цикорію коренеплідного з комбінованою шириною міжрядь забезпечує підвищення врожайності коренеплодів цикорію, завдяки тому, що розміщення посіву після оптимальних попередників, внесення органічних, та мінеральних добрив, сівбу за встановленою схемою шляхом чергування основних і технологічних міжрядь здійснюється відповідно ширини захвату посівного агрегату, яка забезпечує оптимальну площу живлення кожної рослини наближеної до квадрату з співвідношенням сторін, встановленим за формулою з урахуванням необхідної оптимальної густоти рослин на одиниці площі (гектарі) на початок збирання, що дозволило підвищити урожайність коренеплодів на 5-6 тон з гектара; механізований догляд за посівами при комбінованій ширині міжрядь за встановленою раціональною схемою руху ходової частини агрегату по основних і технологічних міжряддях дало можливість зменшити пошкодження рослин ходовою частиною енергетичного засобу і підвищити продуктивність агрегату на 15-20%; збирання гички і коренеплодів потоковим способом з раціональною шириною захвату збиральних агрегатів при комбінованій ширині міжрядь дозволило зменшити втрати коренеплодів в 1,5-2,0 рази. Технологічний результат заключається у тому, що сівба, механізований догляд за посівами та збирання здійснюється шляхом спрямування ходової частини енергетичних засобів по технологічних, міжряддях «М», а колеса машини по основних міжряддях «m».
Посилання
Курило В.Л., Ткач О.В. Особливості вирощування цикорію кореневого з комбінованою шириною міжрядь. Збірник наукових праць Інституту біоенергетичних культур і цукрових буряків. 2012. № 14. С. 295–299.
Лихочвор В. В., Петриченко В. Ф. Рослинництво (сучасні інтенсивні технології вирощування основних польових культур). Львів : НВФ «Українські технології», 2006. 730 с.
Манько А.Е. и др. Цикорий корнеплодный. Сахарная свекла. 1995. № 6. С. 24.
Моисейченко В. Ф. Трифонова М. Ф., Завирюха А. Х. Основы научных исследований в агрономии. Москва : Колос, 1996. 336 с.
Роїк М.В., Борисик В.О., Зуєв М.М., Курило В.Л., Мазуренко А.М., Пачевський І.А. Технологія вирощування і збирання цукрових буряків при комбінованій ширині міжрядь. Київ : Поліграфконсалтінг, 2006. 62 с.
Ткач О.В., Овчарук О.В., Підлісний В.В. Вирощування цикорію кореневого з комбінованою шириною міжрядь. Сучасні проблеми землеробської механіки: збірник наукових праць XVIII міжнародної наукової конференції. Тернопіль: Крок, 2017. С. 206–208.
Яценко А. О. Проблеми вирощування насіння цикорію кореневого. Цукрові буряки. 2002. № 2. С. 20–21.