ПІДВИЩЕННЯ ПРОДУКТИВНОСТІ ЗЕРНА СОЇ В УМОВАХ ПОДІЛЛЯ
DOI:
https://doi.org/10.37406/2706-9052-2022-2-8Ключові слова:
соя, сорти, технологічні прийоми, регулятори росту, бактеріальні та мінеральні добрива, урожайність і якість.Анотація
На території Степу і Лісостепу України, зокрема Лісостепу Правобережного, однією з найбільш рентабельних серед зернобобових культур є соя, яка має великий попит на внутрішньому та світовому ринках. Тому оптимізація технології вирощування сої з урахуванням біологічних вимог адаптованого сорту є актуальною науковою проблемою, вирішення якої дасть можливість підвищити продуктивність культури та ефективність її вирощування. За результатами наших досліджень розроблено сучасну модель технології вирощування нових сортів сої Аратта і Софія, яка відповідає їх біологічним вимогам та дає можливість максимально реалізувати врожайний потенціал цих сортів, підвищити якість насіння, зменшити витрати матеріальних ресурсів. Визначено нові варіанти високоефективного використання соєю природних ресурсів – води, сонячної енергії та поживних речовин ґрунту. Рекомендовано виробництву оптимальні норми висіву насіння для сортів сої нового покоління, на різних фонах живлення, застосування мінеральних і бактеріальних добрив для цих сортів та високоефективні регулятори росту рослин, що дає можливість одержувати врожайність насіння в межах 3,0-3,5 т/га, підвищити його якість та зменшити технологічні витрати на 10-12% порівняно з базовою технологією. Рекомендована технологія пройшла виробничу перевірку в господарствах Хмельницької, Чернівецької та Тернопільської областей. У даній роботі викладено результати досліджень впливу мінеральних і бактеріальних добрив, норм висіву насіння та регуляторів росту на формування вегетативної маси, репродуктивних органів та продуктивність інтенсивних сортів сої Аратта і Софія.
Посилання
Бабич А. Розміщення посівів і технологія вирощування сої в Україні. Пропозиція. 2000. № 5. С. 38–40.
Бабич А.О. Селекція, виробництво, торгівля і використання сої у світі. Київ : Аграрна наука, 2011. 548 с.
Бахмат О.М. Вдосконалення технології вирощування сої на зерно в умовах Західного Лісостепу України. Зб. наук. пр. Вінницького ДАУ. Вінниця, 2009. Вип. 38. С. 11–18.
Бахмат О.М. Вплив біологічної активності ґрунту на урожайність зерна сої залежно від способу сівби та інокуляції насіння в умовах західного Лісостепу України. Бюлетень Інституту зернового господарства / УААН. Дніпропетровськ, 2010. № 39. С. 95–98.
Бахмат О.М. Комплексне внесення добрив у посівах сої на Поділлі. Екологічні проблеми сільськогосподарського виробництва : матер. IV Всеукр. наук.-практ. конф. молодих вчених, (1-4 черв. 2010 р., м. Сколе Львів. обл.). Київ : Ін-т агроекології НААН, 2010. С. 39–42.
Бахмат М.І. Агроекологічні аспекти адаптивної технології вирощування сої : методичні вказівки для студентів спец. «Агрономія» і «Екологія, охорона навколишнього середовища та збалансоване природокористування», аспірантів, здобувачів, керівників і спеціалістів агроформувань / метод. вказівки підгот. : Бахмат М.І., Бахмат О.М., Чинчик О.С. Кам’янець-Подільський : Міркотан А.Г., 2013. 38 с.
Петриченко В.Ф. Агроекологічні аспекти адаптивної технології вирощування сої в Лісостепу західному. Посібник українського хлібороба : наук.-практ. зб. Вінниця, 2013. Т. 2. С. 177–185.
Адаптивний потенціал продуктивності сої в умовах центрального Лісостепу України / В.Ф. Петриченко, А.О. Бабич, С.В. Іванюк та ін. Селекція і насінництво : міжвід. темат. наук. зб. Харків : Магда LTD, 2005. Вип. 90. С. 59–66.
Лихочвор В.В. Рослинництво. Технології вирощування сільськогосподарських культур: навчальний посібник. Львів : НВФ «Українські технології», 2010. 1088 с.
Чинчик О.С. Агроекологічне обґрунтування сортової агротехніки вирощування сої в умовах південної частини Західного Лісостепу України. Вісник Львівського НАУ. Львів, 2011. № 15. С. 307–312.