СУЧАСНИЙ СТАН ОРГАНІЗАЦІЇ МІЖБЮДЖЕТНИХ ВІДНОСИН В УКРАЇНІ
DOI:
https://doi.org/10.37406/2706-9052-2023-1.24Ключові слова:
місцеві бюджети, міжбюджетні відносини, міжбюджетні трансферти, дотації, субвенціїАнотація
У статті обґрунтовано важливість міжбюджетних відносин для бюджетного забезпечення територіальних громад. Досліджено сутність міжбюджетних відносин, наведено їхні складові частини згідно з Бюджетним кодексом. Проаналізовано динаміку власних доходів і міжбюджетних трнансфертів за останні 5 років. Проведено порівняння питомої ваги міжбюджетних трансфертів у структурі доходів місцевих бюджетів в Україні. Розглянуто види дотацій і субвенцій, які надаються з державного бюджету місцевим бюджетам. Проаналізовано їх суми. Визначено найбільші за розміром міжбюджетні трансферти. Розглянуто залежність різних рівнів місцевого самоврядування від трансфертів із державного бюджету під час виконання ними повноважень. Відзначено, що особливостями міжбюджетних відносин у 2023 році є запровадження нових міжбюджетних трансфертів. Зокрема, пропонується передбачити додаткову дотацію на здійснення повноважень органів місцевого самоврядування на деокупованих, тимчасово окупованих та інших територіях України, що зазнали негативного впливу у зв’язку з повномасштабною агресією Російської Федерації. Також на 2023 рік уперше передбачено більше десятка нових субвенцій. Проаналізовано суми та структуру трансфертів із державного бюджету місцевим бюджетам у 2023 році. Зроблено висновок, що міжбюджетні трансферти мають велике практичне значення, але для покращення їхньої результативності необхідне подальше реформування. Зокрема, потрібно постійно оновлювати дані щодо чисельності населення громади, з урахуванням кількості внутрішньо переміщених осіб. Необхідно вдосконалити формулу горизонтального вирівнювання, зокрема й можливості врахування всіх податкових надходжень (або ж більшості), оскільки є громади, які володіють ресурсами і водночас отримують дотацію вирівнювання.
Посилання
Бюджетний кодекс України : Закон України від 8 липня 2010 р. № 2456–VI (із змінами та доповненнями). Відомості Верховної Ради України. URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2456-17#Text (дата звернення: 14.12.2020).
Польова О.Л. Міжбюджетні відносини як інструмент механізму розвитку територіальних громад. Економіка та суспільство. 2022. № 39.
Financial support of territorial communities of Ukraine in the context of decentralization / P. Fuhelo et al. Independent Journal of Management & Production. 2022. № 3 (13). P. S291–S309.
Державний вебпортал бюджету для громадян. URL: https://openbudget.gov.ua/?month=12&year=2022&budgetType=LOCAL (дата звернення: 14.12.2020).
Сенищ П.М., Фугело П.М. Фінансово-бюджетна підтримка соціально-економічного розвитку територіальних громад в умовах війни. Економіка та суспільство. 2022. № 39.
Аналіз вирівнювання доходної спроможності місцевих бюджетів в умовах воєнного стану: сучасний стан та оцінювання нових підходів. URL: https://decentralization.gov.ua/.
Субвенція місцевим бюджетам. URL: https://oblikbudget.com.ua/article/216-subventsya-mstsevim-byudjetam-2021-pro-golovne#anc_5».
Аналіз виконання місцевих бюджетів за 2022 р. URL: https://decentralization.gov.ua/news/16105.
Офіційний вебсайт Міністерства фінансів України. URL: http://www.minfin.gov.ua/.
Про Державний бюджет України на 2023 р. : Закон України від 3 листопада 2022 р. № 2710–IX. URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2710-20#Text.