ЗАСТОСУВАННЯ БІОСТИМУЛЯТОРІВ ПРИ ДИСФУНКЦІЇ ЯЄЧНИКІВ У КОРІВ

Автор(и)

  • О.О. Боднар

DOI:

https://doi.org/10.37406/2706-9052-2021-2-6

Ключові слова:

корова, яєчник, анафродизія, молозиво, кров, сироватка, безпліддя, гормонотерапія, гонадотропін, неплідність, жовте тіло, гіпофункція, фертильність.

Анотація

Серед гінекологічних хвороб у корів, одними із найбільш поширених є захворювання яєчників, які досить часто стають причиною тривалої неплідності та передчасного вибраковування молочних корів. В роботі дано теоретичне обґрунтування та проведено клінічну перевірку комплексних комплексно- послідовні схеми лікування корів з дисфункцією гонад. Метою роботи було науково обґрунтувати та розробити комплексні схеми лікування та профілактики корів за функціональних розладів яєчників. Матеріалом для досліджень були корови української молочної чорно-рябої, симентальської та української червоної молочної породи з середньою молочною продуктивністю 5 тис. л. за рік з діагнозом гіпофункція яєчників, що проявлялася анафродизією. За результатами досліджень встановлено, що дисфункція яєчників у корів в структурі патології статевих органів складає 70 %, причому на гіпофункцію та персистенцію жовтого тіла яєчників у середньому припадає понад 45 % випадків. За схемою експерименту неплідним коровам тваринам вводили препарати загально стимулюючої дії (молозиво, суміш молозива з препаратом АСД-ф-2) та гормональнй препарат "фоллігон". Установлено, що додавання до молозива 5%-в препарату АСД-ф-2 з наступним заморожуванням дозволяє зберігати його в якості біостимулятора протягом 6 місяців. За результатами проведеного лікування встановлено, що паравагінальне введення молозива та його комбінування з препаратом АСД-ф-2 є високоефективним та екологічно безпечним методом стимулюючої терапії. Запропонована колостротерапія на 10 % підвищила гонадотропний ефект "фоллігону" та відновлення репродуктивної функції корів з гіпофункцією яєчників, на 18 % покращила їх заплідненість. Таким чином, паравагінальне введення молозива та препарату АСД-ф-2 є ефективним та доступним методом стимулюючої терапії корів з дисфункцією яєчників, відновлення статевої циклічності та плодючості самок.

Посилання

Яблонський В.А. Проблеми відтворення тварин. Ветеринарна медицина України. 2007. № 3. С. 42–43.

Завірюха В.І., Куртяк Б.М. Патологія органів розмноження та стимуляція продуктивності корів. Львів: ТеРус, 1999. 148 с.

Боднар О.О., Керничний С.П., Боднар О.О. Моніторинг захворювань репродуктивних органів корів в регіоні Хмельниччини. Збірник наукових праць міжнародної науково-практичної конференції «Аграрна наука та освіта в умовах Євроінтеграції». м. Кам’янець-Подільський, ПДАТУ, 2018. С. 26-27.

Боднар О.О., Захарова Т.В., Тимчук А.С. Застосування біогенних стимуляторів при гіпофункції ячників у корів. Збірник наукових праць Луганського національного аграрного університету: Серія “Ветеринарна медицина”. Луганськ, 2007. № 78/101. С. 49–52.

Боднар О. О. Застосування препарату АСД в комплексній терапії корів, хворих на гнійно-катаральний ендометрит. Проблеми зооінженерії та ветеринарної медицини : Зб. наук. праць ХДЗВА. Харків, 2008. Вип. 18 (43), Ч. 2, Т. 1. С. 144-148.

Краєвський А.Й., Травецький М.О., Осмола В.В. , Рошка Ф.Г. Причини анафродизії у високопродуктивних корів. Вісник Сумського національного аграрного університету. Серія «Ветеринарна медицина». Суми, 2016. Вип. 6 (38). С. 208–213.

Боднар О., Керничний С., Бетлінська Т. Застосування біостимуляторів при акушерській патології у корів. Аграрна наука та освіта в умовах євроінтеграції : збірник наукових праць міжнар. наук.-практ. конф. Тернопіль : Крок, 2019. С. 295-297.

Кошовий В.П., Беседовський В.П. Постнатальний гіпогонадизм у корів (клініко- експериментальні дані та розробка способу терапії) (Методичні рекомендації). Харків, 2008. 42 с.

Боднар О.О., Керничний С.П., Захарова Т.В. Комплексний метод лікування корів з персистентним жовтим тілом яєчника. Сучасні методи діагностики, лікування та профілактики у ветеринарній медицині : Тези доповідей. ЛНУВМБ імені С. З. Гжицького. Львів, 2018. С. 19-20.

Боднар О.О., Желавський М.М., Керничний С.П., Борисенко О.М. Застосування біостимуляторів при акушерсько-гінекологічній патології у корів. Вісник СНАУ. Суми, 2003. Вип. 10. С. 12 – 15.

Желавський М. М., Боднар О.О., Керничний С.П., Мізик В.П. Актуальні проблеми гестозу корів. Сучасні методи діагностики, лікування та профілактики у ветеринарній медицині : Тези доповідей. Львівський національний університет ветеринарної медицини та біотехнологій імені С. З. Гжицького. Львів, 2018. С. 54-55.

Боднарь О.О., Керничный С.П., Захарова Т.В., Билецкий В.С. Характеристика иммунобиологической реактивности организма коров с различной патологией половых органов. Механизмы и закономерности индивидуального развития организма млекопитающих : сб. ст. междунар. науч.-практ. конф., посвящ. памяти заслуж. деятеля РФ, д. в. н., проф. Э. Ф. Ложкина. Караваево : Костромская ГСХА, 2013. Т. 2. С. 13–16.

##submission.downloads##

Опубліковано

2023-11-08