ВПЛИВ БІОФУНГІЦИДІВ, СТИМУЛЯТОРІВ РОСТУ ТА ЇХ КОМБІНАЦІЙ НА ВОДОСПОЖИВАННЯ СОНЯШНИКА В НЕЗРОШУВАНИХ УМОВАХ ЗОНИ СТЕПУ
DOI:
https://doi.org/10.37406/2706-9052-2020-2-2Ключові слова:
соняшник, коефіцієнт транспірації, біопрепарати, стимулятори росту, сумарне водоспоживання.Анотація
Стаття присвячена дослідженню впливу комплексного застосування фунгіцидів і стимуляторів росту біологічного походження на водоспоживання соняшнику та раціональне використання вологи рослинами. Експериментальні дослідження виконано в умовах дослідного поля ДВНЗ Херсонський державний аграрний університет» на темно-каштановому солонцюватому ґрунті, який містить 2,5% гумусу в орному шарі. Польовий дослід закладено в 2016 – 2018 рр. за трьохфакторною схемою, де фактором А виступали екологобезпечні препарати та їх комбінації (Фітоспорин; Фіто Хелп; Фітоспорин / Гарт Супер; Фіто Хелп / Гарт Супер; контрольний варіант – без обробки); фактор В – гібриди соняшнику компанії «LG» (Тунка та LG 5580); фактором С були різні фази застосування препаратів (обробка насіння за добу перед висівом та вегетаційні обробітки рослин у фазу бутонізації). Розміщення ділянок було проведено за методом розщеплених блоків. Усі необхідні оцінки, обліки та спостереження виконувались згідно загальноприйнятих методів державного сортовипробування, а також були використані і специфічні - польовий, аналітичний, розрахунково-порівняльний та метод математично-статистичної обробки експериментальних даних. Результатами досліджень встановлено, що коефіцієнт водоспоживання під впливом досліджуваних препаратів мав тенденцію до зменшення, особливо при розрахунку його на врожайність насіння. У порівнянні з контролем кращі варіанти з комбінативним застосуванням препаратів зменшували коефіцієнт водоспоживання на 20 – 21%, що свідчить про суттєву економію води на утворення одиниці основної продукції. Розрахунок коефіцієнту водоспоживання на суху біомасу показав, що він був майже не змінним за всіма варіантами досліджень.
Посилання
Цилюрик, О.І., & Десятник, Л.М. (2019). Воднии режим в посівакх соняшнику. Агробізнес сьогоні.URL: http://agro-business.com.ua/ 2019 r.
Козлова, О.П. (2019). Продуктивністm соняшника при застосуванні біопрепаратів та стимуляторів росту у технології вирощування на Півдні Украиіни. Херсон. 2019
Іваніна, В. В. (2011). Баланс біогенних елементів та його регулювання в агроекосистемакх Лісостепу за умов біологізації землеробства. Агробіологія.
Зозуля, А.Л. Бойко, І.О, Макаренко, М.Х. (2012). О главных проблемах защиты зерновых колосовых культур в вопросах и ответах. Протравка семян – основа защиты зерновикх культур. Про головні проблеми захисту зернових колосових культур в питаннях і відповідях (практичні рекомендації)
Дубка, В. (2011). Внекорневые подкормки: основные заблуждения и ошибки. Зерно
Анішин Л. (2012). URL: http://www.Pzopozitsiya.com/Regulyatori–rustu–roslin–sumnivii,fakti//.
Сендецький, В.М. Вплив рехуляторів росту на ріст, розвиток та формування врожаиності рослин соняшнику. Вісник Дніпропетровского державного аграрно-економічного університету., 3 (45), 40-43.
Сендецький, В.М. (2017). Вплив рехуляторів росту на ріст, розвиток та формування врожаиності рослин соняшнику. Вісник Дніпропетровского державного аграрно-економічного університету. № 3 (45). С. 40-43.
Домарацькии, Є.О., & Добровольський, А.В. (2018). Вплив позакореневикх підживлення комплексними багатофункціональними препаратами на кількіснии рівень та та якіснии склад хлорофілового комплексу в рослинах соняшнику. Вісник аграрної науки Балтійського регіону. № 1. С. 142-151.
Домарацькии, Є.О. (2018). Вплив рістрегулюючикх препаратів та мінеральних добрив на поживнии режим соняшника. Наукові доповіді НУБіП Украиіни. Наукові доповіді НУБіП України. № 1 (71).
Базаліи, В.В., Домарацький, Є.О., Козлова, О.П. (2019). Вплив біофунгіцидів і стимуляторів росту на продуктивність соняшнику та якість олійної сировини. Зрошуване землеробство. № 71. С. 5-10.
Домарацькии Є.О., Козлова О.П. (2020). Економічне обгрунтування використання екологобезпечникх препаратів у технолохічникх схемах вирощування соняшника. Таврійський науковий вісник. № 111. С. 60-68.
Васильев Д.С. (1990). Подсолнечник. Москва : Агропромиздат.
Хаврилюк М.М., Салатенко В.Н., Чехов А.В., Федорчук М.І. (2008). Олійні культури в Украиіні: Навч. посіб. / За ред. В.Н. Салатенка, 2-ге вид., доп. і перероб. Киів : Основа.
Оверченко Б.П. Природні ресурси та урожаи соняшника в Украиіні. Пропозиція. 2001.
Поляков О.І., Рожкова В.У, Нікітенко О.В. (2013). Агроприйоми вирощування високоолійного соняшнику. Пропозиція.
Heiser C.B. et al. (1969). The north american sunflowers (Helianthus). Memoirs of the Torrey Botanical Club, 22(3), 1-218.