УРОЖАЙНІСТЬ НАСІННЯ ГІБРИДІВ СОНЯШНИКУ ЗА ВИРОЩУВАННЯ В УМОВАХ ПІВНІЧНОГО СТЕПУ

Автор(и)

DOI:

https://doi.org/10.37406/2706-9052-2025-1.7

Ключові слова:

соняшник (Helianthus annuus L.), гібриди, урожайність, ефективність, Північний Степ

Анотація

У статті за результатами досліджень, проведених в умовах Приватного підприємства «Агро-Альянс-2007» Лозівського району Харківської області, оцінено врожайність насіння низки гібридів соняшнику різної стиглості на чорноземі типовому слабкозмитому малогумусному важкосуглинковому в гідродефіцитних умовах 2024 року. Даний регіон можна віднести до зони ризикованого землеробства через дефіцит вологи та локальні прояви ерозійних деградаційних процесів упродовж року. Порівняння рівня врожайності культури проводили для 21 гібрида соняшнику від таких торговельних марок (ТМ), як “Pioneer”, “Lidea” та “Limagrain”. Окрім рівня врожайності, визначали ступінь вологості насіння на момент збирання та значення натурної ваги насіння соняшнику на рівні бункера з оцінюванням економічної ефективності вирощування зазначених гібридів в умовах минулого 2024 року. Результати схарактеризування особливостей вирощування гібридів соняшнику від різних виробників, представлені характеристиками натурної ваги та вологості гібридів в експерименті, показали наявність вищих значень натурної ваги гібридів від торгової марки “Pioneer” (від 940 до 2 000 кілограмів) порівняно з відносно нижчими показниками для абсолютної кількості гібридів торгової марки “Lidea” (від 560 до 920 кілограмів) та торгової марки “Limagrain” (від 490 до 940 кілограмів). Що стосується показника вологості насіння, то за цим показником середні значення для гібридів коливалися в межах від 8,0 до 9,9% для торгової марки “Pioneer”; від 8,3 до 9,2% для торгової марки “Lidea”; від 8,1 до 10,4% для торгової марки “Limagrain”. Дані значення можуть бути зумовлені ранніми термінами збирання врожаю культури в умовах замалої кількості опадів у періоди фаз цвітіння – початку наливу насіння. Урожайність гібридів соняшнику від торгової марки “Limagrain” (29,5–39,5 ц/га) була загалом вище інших виробників і в умовах посушливого літа минулого 2024 року охоплювала більшість дослідних варіантів для середньоранніх гібридів, що забезпечувало врожай на рівні середніх багаторічних значень урожайності в регіоні в минулі роки. Із двох середньоранніх гібридів торгової марки “Lidea” лише Белфіс був на такому рівні продуктивності (30,2 ц/га), тоді як Аргентік демонстрував майже вдвічі нижчу врожайність (18,6 ц/га), а з усього переліку гібридів від торгової марки “Pioneer” лише середньоранній гібрид 64F66 мав урожайність 30,3 ц/га. Найвищими за рівнем рентабельності в дослідженні були гібриди торгової марки “Limagrain”, які з огляду на рівень урожайності в умовах посушливого літнього періоду 2024 року продемонстрували значення на рівні більш сприятливих попередніх років. Більшість гібридів торгової марки “Limagrain” відповідала значенням урожайності навіть в умовах збирання насіння в більш ранні терміни, що дозволяє рекомендувати їх для вирощування в посушливих умовах Лозівського району Харківської області, який географічно належить до Північного Степу.

Посилання

Лопотан Л.В., Казанджі А.В. Порівняльна оцінка виробництва насіння соняшнику в Україні та Одеській області як складової сировинної бази олійно-жирового підкомплексу АПК. Агросвіт. 2015. № 10. C. 36–40.

Макляк К.М. Соняшник: як домогтися високої олійності? Пропозиція : журнал. № 5. URL: https://propozitsiya.com/ua/sonyashnykyak-domogtysya-vysokoyi-oliynosti/

Метеопост. Статистика погоди, 2020–2024 : сайт кліматичних даних за роками та місяцями. URL: https://meteopost.com/weather/climate/.

Сайт торгової марки “Corteva Agriscience”, її афілійованих компаній або відповідних власників. URL: https://www.pioneer.com/ua/products/sunflower.html.

Сайт торгової марки “Lidea”. URL: https://lidea-seeds.com.ua/crops/sonyashnyk.

Сайт торгової марки “Limagrain”. URL: https://lgseeds.com.ua/sunflower.

Ткаліч Ю.І. Вплив мікродобрив і стимуляторів росту рослин на продуктивність соняшнику у Північному Степу України. Науково-технічний бюлетень Інституту олійних культур Національної академії аграрних наук України. 2016. № 23. С. 169–177.

Тоцький В.М., Гангур В.В., Поляков І.А. Урожайність та якість насіння гібридів соняшнику (Helianthus annuus L.) залежно від системи удобрення. Scientific Progress & Innovations. 2024. № 27 (3). С. 5–11.

Усова Н.М., Цапик Т.Ф., Школова С.В. Вплив мінерального живлення на урожайність та якість пшениці озимої за вирощування по попереднику соняшник. Науково-технічний бюлетень Інституту олійних культур Національної академії аграрних наук України. 2021. № 31. С. 109–116.

Kaya Y., Jocic S. Miladinovic D. Sunflower. Technological Innovations in Major World Oil Crops. № 1. P. 85–130.

Poverene M., Cantamutto M. A comparative study of invasive Helianthus annuus 14 populations in their natural habitats of Argentina and Spain. Helia. № 33. P. 63–74.

Ureta M.S., Cantamutto M., Carrera A., Delucchi C., Poverene M. Natural hybrids between cultivated and wild sunflowers (Helianthus spp.) in Argentina. Genetic Resourse Crop Evolution. 2008. № 55. P. 1267–1277.

##submission.downloads##

Опубліковано

2025-03-03