ДЕМОГРАФІЧНА СИТУАЦІЯ У СВІТІ Й УКРАЇНІ ТА ЇЇ ВПЛИВ НА ПЕНСІЙНЕ ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ ГРОМАДЯН
DOI:
https://doi.org/10.37406/2706-9052-2025-1.25Ключові слова:
пенсійне забезпечення, старіння населення, пенсійна реформа, коефіцієнт заміщення, фінансова стійкість, пенсійні системи, вікова структура населенняАнотація
Демографічна ситуація в Україні та світі показує, що протягом останніх десятиліть спостерігається тенденція старіння населення, що значно впливає на фінансову стабільність пенсійних систем. У багатьох країнах традиційні моделі пенсійних систем, засновані на солідарності між поколіннями, стикаються із труднощами через зменшення кількості платників внесків. Це посилює необхідність реформування пенсійних систем і створення нових підходів для забезпечення їхньої ефективності та стабільності. Метою статті є проведення аналізу сучасної демографічної ситуації у світі та її впливу на пенсійні системи різних країн, зокрема з огляду на старіння населення, зміни вікової структури, зниження народжуваності, збільшення тривалості життя, вироблення рекомендацій щодо адаптації пенсійних систем до цих змін, щоб забезпечити соціальну справедливість та фінансову стабільність пенсійного забезпечення громадян на довгострокову перспективу. Дослідження показали, що демографічні зміни, особливо старіння населення, мають суттєвий вплив на пенсійне забезпечення, для ефективного вирішення проблеми необхідно впроваджувати системні реформи та гнучкі механізми підтримки громадян старшого віку. Визначено, що демографічне старіння населення особливо відчутне в європейських країнах, де зростає частка людей пенсійного віку в загальній структурі населення. Ці тенденції продовжуватимуться й у майбутні десятиліття. Досліджено, що демографічна ситуація в Україні погіршилася ще більше з початком війни на території країни. Одним із наслідків воєнних дій стала масова еміграція українців за кордон, а також значна внутрішня міграція, зокрема через переміщення людей із тимчасово окупованих регіонів або зон активних бойових дій. Ці демографічні зміни потребують подальшого реформування пенсійної системи країни, оскільки наявне фінансове забезпечення пенсіонерів не відповідає європейським стандартам і не здатне повною мірою забезпечити їхні основні потреби. Обґрунтовано, що демографічні зміни, особливо старіння населення, мають суттєвий вплив на пенсійне забезпечення, для ефективного вирішення проблеми необхідно впроваджувати системні реформи та гнучкі механізми підтримки громадян старшого віку.
Посилання
Зеленко В. Реформування пенсійної системи України у світлі європейських стандартів : монографія. Львів : ЛНУ ім. Івана Франка, 2023. 202 с.
Населення України: нариси про демографічний стан країни у перше тридцятиріччя незалежності / І. Курило та ін. ; Інститут демографії та соціальних досліджень ім. М.В. Птухи. НАН України, 2023. 168 с.
Пенсійний фонд України : офіційний вебсайт. URL: http://www.pfu.gov.ua/.
Піщуліна О. Оцінка ролі демографічного фактору для економічного зростання та повоєнного відновлення. Центр Разумкова, 2023.
Рудик В. Демографічні чинники та їх роль у реформуванні пенсійної системи України. Економіка та суспільство. 2024. № 62. URL: https://economyandsociety.in.ua/index.php/journal/article/view/3961.
Свєнчіцкі М., Ткаченко Л., Чапко І. Демографічні та фінансові передумови пенсійної реформи в Україні: прогноз – 2050. Київ : Аналітично-дорадчий центр Блакитної стрічки, 2010. 72 с.
Статистичний офіс ЄС (Євростат). URL: http://epp.eurostat.ec.europa.eu.
Стратегія демографічного розвитку України на період до 2040 р. Проєкт / Ін-т демографії та соціальних досліджень імені М.В. Птухи. 2024. URL: https://www.msp.gov.ua/projects/870/.
Шалієвська Д. Пенсійне забезпечення в системі економічної безпеки держави : монографія. Львів : Растр-7, 2020. 196 с
Шикіна Н. Фінансові та демографічні проблеми пенсійного забезпечення в Україні. Науковий вісник Одеського національного економічного університету : збірник наукових праць. 2024. № № 5–6.
Department of Economic and Social Affairs Population Division, 2024. URL: https://population.un.org/wpp.
United Nations, Department of Economic and Social Affairs, Population Division, 2019. World Population Prospects 2019, Volume II : Demographic Profiles. URL: https://www.un-ilibrary.org/content/books/978921004643.