ОРГАНІЧНЕ КРОЛІВНИЦТВО В УМОВАХ ПРИВАТНИХ ГОСПОДАРСТВ

Автор(и)

DOI:

https://doi.org/10.37406/2706-9052-2023-2.4

Ключові слова:

кролі, породи, утримання, годівля, клітки.

Анотація

Кролі з-поміж інших видів сільськогосподарських тварин найбільш плодючі, завдяки чому за сприятливих умов господарювання та логістики продукції можна досягти доброго прибутку. Методика досліджень передбачала вивчення особливостей м’ясо-шкуркових порід кролів та продуктивних якостей за органічного вирощування, основ вирощування та догляду в умовах приватних господарств за кліткового та вольєро-кліткового утримання. Кролі легко акліматизуються у будь-якій кліматичній зоні України, завдяки цьому їх розводять повсюдно. У індивідуальних селянських господарствах зосереджено близько 98% усього поголів’я кролів. Сьогодні оптимальним напрямом розвитку галузі кролівництва є створення індивідуальних та фермерських господарств. Найбільшого поширення у нашій країні набули породи кролів: сірий і білий велетні, метелик, сріблястий, чорно-бурий, новозеландська біла, каліфорнійська. Розведення усіх порід кролів, що вирощують у господарствах країни, спрямоване на одержання товарної продукції: м’яса, хутра та шкурок. Головними перевагами кролівництва є економія площ та відсутність капітальних приміщень для вирощування поголів’я кролів, а також їхня спокійна, тиха поведінка (безшумні тварини). Стан здоров’я, м’ясність і якість шкурок кролів суттєво залежать від системи їх утримання. Для повноцінного зростання кролів потрібно використовувати збалансований раціон. Повноцінна годівля поголів’я кролів забезпечує високу якість продукції: м’ясо ніжне і соковите, з помірним відсотком жиру. Для годівлі кролів використовують лише корми доброї якості, без ознак псування, обмороження та сильного забруднення землею коренеплодів. Для годівлі кролів використають грубі корми, концентрати, коренеплоди, премікси і білково-мінеральні добавки та гранульовані комбікорми. Орієнтовні витрати кормів на 1 кг живої маси м’ясних порід кролів – 6–6,5 кг та м’ясо-шкуркових порід кролів – 8–9,5 кг. Рентабельність органічного кролівництва зумовлюється застосуванням досконалих систем утримання, збалансованого раціону та якісних кормів, що дає змогу значно зменшити капітальні й експлуатаційні витрати у кроле-господарстві, а також на логістику продукції кролівництва.

Посилання

Борщ М. С. Довідник з гігієни сільськогосподарських тварин. Київ : Урожай, 1991. 228 с.

Інструкція з ведення племінного обліку в звірівництві і кролівництві. Київ : Бланк-Сервіс, 2003. 53 с.

Кролики новозеландської породи: особливості утримання і розведення. URL: https://mir-chasov.ks.ua/kroliknovozelandskij- osoblivosti-porodi-utrimannya-ta-rozvedennya/

Куров Ю. А. Проектування і будівництво кролівницьких ферм. Київ : Будівельник, 1982. 44 с.

Мінеральне живлення тварин : навчальний посібник / Г. Т. Кліценко та ін. Київ : Світ, 2001. 424 с.

Практикум з годівлі сільськогосподарських тварин : підручник / І. І. Ібатуллін та ін. Київ, 2000. С. 296–310.

Технологія виробництва продукції кролівництва і звірівництва : підручник / В. І. Бала та ін. Вінниця : Нова Книга, 2009. 272 с.

Трояновський М. М. Практикум з кролівництва : навчальний посібник. Кам’янець-Подільський : ПП Мошак М. І., 2005. 152 с.

Хазін В. Й. Будівлі та споруди агропромислового комплексу. Київ : Урожай, 1998. 168 с.

Chudley, R. Building Construction Handbook / R. Chudley, R. Greeno. Eighth Edition – Elsevier Ltd., 2010. 828 p.

Jeffrey, L. Jordan. Land And Power. A collection of essays from the 2007 Environmental Thought Conference. 2007. 97 p.

##submission.downloads##

Опубліковано

2023-08-25