ШЛЯХИ ПІДВИЩЕННЯ ВРОЖАЙНОСТІ ГІБРИДІВ КУКУРУДЗИ В УМОВАХ ПОТЕПЛІННЯ КЛІМАТУ

Автор(и)

DOI:

https://doi.org/10.37406/2706-9052-2023-2.8

Ключові слова:

гібриди кукурудзи, кліматичні умови, шляхи підвищення врожайності, прогнози, урожайність, економічна ефективність.

Анотація

У статті проаналізовано шляхи підвищення врожайності гібридів кукурудзи в умовах потепління клімату. В Україні вирощувати кукурудзу потрібно враховуючи кліматичні умови. Актуальність даної проблематики визначається тим, що кукурудза в Україні одна з найбільш урожайних культур, яка використовується у промисловості і сільському господарстві. Відповідно до цього потрібно створити умови та правильний підбір гібридів, способів та термінів сівби, норми висівання, живлення, догляд в умовах потепління. Використовується кукурудза у різноманітних цілях: продукти харчування, добриво, біопаливо, корм та сировина, а значить є велика потреба у вирощуванні цієї культури. Доведено, що кукурудза має агротехнологічне значення, бо очищує ґрунт. Метою статті є аналіз основних шляхів вдосконалення врожайності гібридів кукурудзи та стану вирощування цієї культури в умовах потепління клімату та повномасштабної війни. У результаті виявлено стан справ у даній сфері та встановлено, що показники посівів, врожаю, експорту кукурудзи вражали за умови різноманітних шляхів обробки, покращення умов для росту. Методологія дослідження включає сукупністю методів наукового пізнання: синтезу, описовий, порівняльний та логічний, що дають змогу охарактеризувати дану проблематику, систематизувати, виявити особливості, проблеми та подальші перспективи. В умовах збройної агресії росії від 24 лютого 2022 року посівна кукурудзи і загалом культур зазнала змін. Більшість земель України зіткнулись з обстрілами, мінуванням, проблемами з логістикою, нестача палива. Виявлено, що врожайність буде меншою, аніж у попередні роки. У статті охарактеризовано усі можливі шляхи підвищення урожайності, показники, цифри та прогнози в умовах війни. Основні результати подають повну характеристику особливостей вирощування гібридів кукурудзи в умовах потепління. Висновки дослідження вказують на важливість дотримання потрібних стандартів для вирощування такої культури, як кукурудза, в умовах потепління. Дане дослідження може бути використано як важливий матеріал аграрного характеру для студентів, викладачів, фахівців аграрного сектору. Практичне значення полягає у результатах та висновках дослідження, а також його подальших наукових пошуках.

Посилання

Аналітична довідка про зерновий ринок та стан потужностей для зберігання зерна в Україні. URL: https://kmzindustries. ua/news/analitichna-dovidka-pro-zernovij-rinok-ta-stan-potuzhnostej-dlja-zberigannja-zerna-v-ukraini-stanom-na-30-listopada- 2022-r (дата звернення: 29.05.2023).

Дані Yara. Світове виробництво кукурудзи. URL: https://www.yara.ua/crop-nutrition/maize/key-facts/world-production/ (дата звернення: 29.05. 2023).

Корнійчук О.В. Повторна сівба кукурудзи в короткоротаційних сівозмінах. Ризики та доцільність. Агроном. URL: https://www.agronom.com.ua/povtorna-sivba-kukurudzy-v-korotkorotatsijnyh-sivozminah-ryzyky-ta-dotsilnist/ (дата звернення: 29.05. 2023).

Молдован Ж.А., Собчук С.І. Вплив строків сівби, густоти рослин та абіотичних факторів на формування врожайності зерна гібридів кукурудзи різних груп стиглості в умовах Лісостепу Західного. Бюлетень Інституту сільського господарства степової зони НААН України. 2016. № 11. С. 31–38

Островський Л.Л., Ямковий І.О. Високопродуктивні гібриди кукурудзи. Агроном. 2014. № 1. C. 130–134.

Савченко Н. Битва за урожай: як українським аграріям адаптуватись до умов війни. Економічна правда. URL: https://www.epravda.com.ua/columns/2023/04/13/699108/index.amp (дата звернення: 29.05.2023).

Сайко В.Ф. Наукові основи землеробства в контексті змін клімату. Вісник аграрної науки. 2008. № 11. С. 5–10.

Середа О. Оптимізація технології вирощування кукурудзи в умовах Західного Лісостепу України : дис. … . Тернопіль, 2021. 56 с.

Ткачук О., Бондаренко М. Екологічна оцінка повторних посівів кукурудзи в Україні. Сільське господарство та лісівництво. 2022. № 24. С. 182–191.

ТОП-10 країн виробників кукурудзи у 2021/22 м.р. URL: https://latifundist.com/rating/top-10-krayin-virobnikivkukurudzi- 2021-22-mr (дата звернення: 29.05.2023).

Філіпов Г.Л. Оцінка генотипів кукурудзи на стійкість до загущення посівів. Агроном. 2015. № 1. C. 112–115.

##submission.downloads##

Опубліковано

2023-08-25