ОСОБЛИВОСТІ РОСТУ Й РОЗВИТКУ РОСЛИН ТА СОРТОВА ПРОДУКТИВНІСТЬ ЗЕРНА КВАСОЛІ ЗВИЧАЙНОЇ В УМОВАХ ЛІСОСТЕПУ ЗАХІДНОГО
DOI:
https://doi.org/10.37406/2706-9052-2023-3.9Ключові слова:
інокуляція, бульбочки, удобрення, сорти, міжряддяАнотація
За світовими площами квасоля посідає друге місце серед зернобобових культур, проте в Україні вони незначні і переважно зосереджені в приватному секторі. Однією з головних причин цього є відсутність сучасних кущових сортів, адаптованих до різноманітних ґрунтово-кліматичних умов, які характеризуються нестабільною врожайністю та недостатньою технологічністю щодо механізованого збирання врожаю [4]. У вирішенні проблеми створення конкурентоспроможних сортів важливу роль відіграє детально вивчений і адаптований до конкретних умов регіону вихідний матеріал [5]. Квасоля сьогодні є однією з найприбутковіших зернобобових сільськогосподарських культур. Ріст і розвиток рослин квасолі прямо залежить від умов навколишнього середовища, основними складовими якого є температура повітря і ґрунту, освітленість, вологість та мінеральне живлення [7]. Врожайність квасолі залежить від інокуляції насіння даної рослини, різних добрив, сортів, міжрядь та способів сівби. Зокрема, тривалість періоду сівба – повна стиглість у рослин сорту квасолі Ластівка, інокульованих різними штамами Rhizobium phaseoli в середньому за період дослідження 2021–2022 рр., відрізнялась на 1–2 доби. До останнього часу в наших умовах у зв’язку з відсутністю наукових досліджень недостатньо вивченою залишається технологія вирощування квасолі звичайної відповідно до даних ґрунтово-кліматичних умов, її вплив на зернову продуктивність та якісні показники зерна квасолі. Нині не з’ясована економічна та біоенергетична ефективність технології вирощування квасолі звичайної на зерно в умовах Лісостепу західного. У зв’язку з цим підвищення зернової продуктивності сортів квасолі вітчизняної селекції шляхом встановлення особливостей росту і розвитку та оптимізації елементів технології вирощування (удобрення, інокуляція) залежно від сортових особливостей та погодних умов вегетаційного періоду є актуальним завданням.
Посилання
Бабич А.О., Петриченко В.Ф., Адамень Ф.Ф. Проблема фотосинтезу і біологічної фіксації азоту бобовими культурами. Вісник аграрної науки. 1996. № 2. С. 34–39.
Квасоля в сучасних умовах господарювання. URL: https://propozitsiya.сom.uakvasolya-vsuchasnih-umovah-gospodaryuvannya.
Краєвська Л.С. Особливості формування показників фотосинтетичної продуктивності квасолі звичайної в залежності від передпосівної обробки насіння. Збірник наукових праць Вінницького національного аграрного університету. 2017. № 6. Том 1. С. 166–174.
Лехман А.А. Тривалість вегетаційного періоду сортозразків квасолі в умовах Правобережного Лісостепу України. Корми і кормовиробництво. 2011. Вип. 70. С. 38–41.
Маслак О. Привабливість квасолі. Агробізнес сьогодні. 2015. № 9 (304). URL: http://www.agro-business.com.ua.ekonomichnyi–gektar3047pryvablyvist-kvasoli.html.
Мовчан К.І. Вплив способу сівби та густоти рослин на тривалість міжфазних періодів і урожайність квасолі звичайної в умовах Правобережного Лісостепу України. Наукові праці Інституту біоенергетичних культур і цукрових буряків. 2014. Вип. 21. С. 96–100.
Носенко Ю. Товарне вирощування квасолі звичайної. Агробізнес сьогодні. 2015. № 9 (304). URL: http//agro-business.com.ua.agronomiia–siogodni3238-tovarne-vyroschuvannia-kvasoli-zvychainoii.html.
Овчарук В.І., Овчарук О.В. Фенологічні фази росту і розвитку рослин квасолі звичайної та їх тривалість в умовах Західного Лісостепу. Збірник наукових праць Уманського національного університету садівництва. 2013. Вип. 83. С. 34–45.
Овчарук В.І. Характеристика сортів квасолі за їх особливостями в умовах Лісостепу Західного. Вісник Сумського національного університету. 2015. № 9 (28). C. 117–121.
Овчарук В.І., Овчарук О.В. Особливості симбіотичної продуктивності сортів квасолі залежно від глибини загортання насіння в умовах Правобережного Лісостепу України. Збірник наукових праць Уманського національного університету садівництва. 2016. Вип. 88, частина 1. С. 279–280.