СТРАТЕГІЧНІ ПРІОРИТЕТИ ТА ЗАВДАННЯ ЩОДО ІНВЕСТИЦІЙНОГО ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ РОЗВИТКУ РЕГІОНІВ УКРАЇНИ

Автор(и)

  • І.А. Ясінецька
  • І.М. Мушеник

DOI:

https://doi.org/10.37406/2706-9052-2021-1-17

Ключові слова:

інновації, інноваційна діяльність, регіональна інноваційна система, інвестиції, інвестиційне забезпечення, інвестиційна політика.

Анотація

Регіони на сучасному етапі економічного розвитку починають відігравати значну економічну, соціальну та технологічну роль в становленні територіальної інфраструктури кожної конкретної країни. Стабільний розвиток регіонів можливий лише за умови потужного та безперервного інвестиційно-інноваційного стимулювання регіональної економіки. Для досягнення поставленої мети використано системний аналіз – при дослідженні теоретико- методологічних засад інвестиційного забезпечення розвитку регіонів України.; абстрактно-логічний – для уточнення сутності основних понять, визначень і категорій теорії інвестиційного забезпечення розвитку регіонів України; порівняльний – для зіставлення економічних явищ у різні часові періоди з метою виявлення причинно-наслідкового зв’язку. Також в статті використовувалися такі методи дослідження, як монографічний, порівняльно-аналітичний, спостереження, а також табличний метод подання інформації. У статті проаналізовано динаміку інвестицій в основний капітал за видами економічної діяльності. Виявлено та оцінено взаємозв'язки інвестиційної активності та результатів господарювання в аграрному секторі регіонів України. Виявлено взаємозв'язок інноваційного розвитку та інвестиційної активності регіонів України. Розглянуто особливості інвестиційної діяльності України, наголошено на сучасних підходах і баченнях. Розглянуто чинники розвитку інвестиційно-інноваційної привабливості. Запропоновано шляхи покращення інвестиційно-інноваційної спроможності в регіонах. Висвітлено основні проблеми та чинники, що впливають на інвестиційну діяльність та інвестиційну привабливість країни. Наведено класифікацію інвестицій за різними ознаками, зокрема за об’єктами вкладення коштів, за характером участі в інвестуванні, за періодом інвестування, за формою власності інвесторів, за регіональною ознакою. Проведено аналіз динаміки обсягу надходження прямих іноземних інвестицій в Україну, який дозволив виокремити періоди найбільш значних коливань та встановити причини, що вплинули на такі зміни. Розглянуто причини скорочення інвестицій у спеціальні (вільні) економічні зони та на території пріоритетного розвитку, а також можливості та перспективи залучення інвестицій до цих зон і територій. Визначено шляхи та умови покращення інвестиційного клімату в країні, що нададуть змогу збільшити надходження прямих іноземних інвестицій та фінансування загальних капітальних інвестицій.

Посилання

Semenyshyna, Y Haibura, I Mushenyk, І Sklyarenko. Development of the method for structural-parametric optimization in order to improve the efficiency of transition processes in periodic systems. Eastern-European Journal of Enterprise Technologies. Vol. 94(4), 2018. P. 29-36.

Бурлака Н.І. Розвиток інвестиційної діяльності підприємств України. Інвестиції: практика та досвід. 2019. № 8. С. 37-44.

Василиця О. Б. Іноземне інвестування: загрози економічній безпеці України. Економіко- правовий часопис. 2016. Вип. 1. С. 12-22.

Іващенко А. І. Фактори підвищення темпів зростання інвестиційної активності в Україні. Інвестиції. Практика та досвід. 2013. №24. С. 11–20.

Інноваційний розвиток в Україні: наявний потенціал і ключові проблеми його реалізації: аналіт. доп. Центр Разумкова. Національна безпека і оборона. 2004. № 7. С 24.

Капітальні інвестиції в Україні. Державна служба статистики України. [сайт]. Retrieved from: http://www.ukrstat.gov.ua/operativ/operativ2018.

Мушеник І.М. Проблеми інноваційного розвитку агропромислового комплексу України. Інноваційна економіка. 2018. № 3-4. С. 23-28. 8. Офіційний сайт Державної служби статистики України. [сайт]. Retrieved from: http://www.ukrstat.gov.ua

Офіційний сайт міністерства фінансів України. [сайт]. Retrieved from: http://www.index.minfin.com.ua/index/fidi

Офіційний сайт Національного банку України. [сайт]. Retrieved from: https://bank.gov.ua/

Прямі іноземні інвестиції в Україні. Державна служба статистики України. [сайт]. Retrieved from: http://www.insiders.com.ua/spravochnik/inostrannye-investitsii

Романчук З. Проблеми залучення іноземних інвестицій в економіку України та шляхи їх вирішення. Вісник Львівського університету. 2010. Серія економічна. Вип. 43. С. 162–167.

Ткаченко Ю. В. Стратегія формування інвестиційної привабливості національної економіки в умовах глобалізації. Інвестиції: практика та досвід. 2014. № 13. С. 147–153.

Чуницька І. І. Інвестиційний клімат України: сутність, проблеми та шляхи їх вирішення. Приазовський економічний вісник. 2019. Вип. 3(14). С. 111-117.

Шевченко Н. О. Проблеми інноваційно-інвестиційного розвитку аграрного сектора регіонів України. Інвестиції: практика та досвід. 2013. № 12. С. 8-10.

Ясінецька І.А., Мушеник І.М. Механізми вдосконалення структури інформаційної системи сільськогосподарського землекористування. Science and Practice: Implementation to Modern Society. Proceedings of the 4 th International Scientific and Practical Conference (May 6-8, 2020). Manchester, Great Britain: Peal Press Ltd., 2020. p. 430-435.

##submission.downloads##

Опубліковано

2023-03-21