РОЛЬ СІЛЬСЬКОГО ЗЕЛЕНОГО ТУРИЗМУ В ЗАБЕЗПЕЧЕННІ КОМПЛЕКСНОГО РОЗВИТКУ СІЛЬСЬКИХ ТЕРИТОРІЙ

Автор(и)

DOI:

https://doi.org/10.37406/2706-9052-2024-4.10

Ключові слова:

сільські території, сільський зелений туризм, економічний розвиток, соціальний розвиток, екологічний розвиток, якість життя, диверсифікація

Анотація

Сільський зелений туризм відіграє ключову роль у формуванні сталого розвитку сільських територій України, інтегруючи економічні, соціальні та екологічні аспекти розвитку регіонів. Його значення полягає у створенні можливостей для диверсифікації економічної діяльності на селі, підвищення якості життя місцевого населення та збереженні довкілля. Цей вид діяльності є потужним економічним драйвером для всебічного розвитку сільських територій. Однією з основних переваг є зростання доходів місцевих мешканців та залучення додаткових фінансових ресурсів через туристичні потоки. Це підтримка не лише розвитку малого і середнього бізнесу, а й створення нових робочих місць, що є фактором запобігання внутрішньої та зовнішньої міграції сільського населення. Одним із важливих результатів розвитку сільського зеленого туризму є поліпшення соціальної структури села. Сільський туризм сприяє збереженню і популяризації місцевих традицій і культури, що стимулює відродження народних ремесел, фольклору, кухні. Це стає потужним драйвером для розвитку місцевих культурних ініціатив та підвищення самосвідомості, створює можливості для інтеграції молоді в місцеве господарство. Сільська молодь та молоді фахівці можуть працювати в агротуризмі, тим самим залишаючись у своїх рідних селах і отримуючи достойні заробітки. Завдяки зростанню соціально-економічної активності зменшується соціальна напруга, посилюється соціальна відповідальність, а також збільшується активність місцевих жителів. Сільський зелений туризм є внутрішнім механізмом забезпечення комплексного розвитку сільських територій. Завдяки своєму потенціалу для стимулювання економічного, соціального та екологічного розвитку він сприяє підвищенню життєвого рівня місцевих жителів, створенню нових робочих місць, збереженню культурної спадщини та покращенню екологічного стану населення в сільських громадах. З огляду на ці переваги, важливим є сприяння розвитку цього виду економічної діяльності на селі, створюючи сприятливі умови для інвестування, навчання та співпраці на усіх рівнях.

Посилання

Борщевський В.В. Розвиток сільських територій в системі євроінтеграційних пріоритетів України: [монографія] / НАН України. Ін-т регіональних досліджень. Львів, 2012. 216 с.

Гловацька В.В. Сільський зелений туризм: сутність, функції, основи організації. Економіка АПК. 2006. № 10. С. 148–155.

Дудзяк О.А. Вплив сільського туризму на розвиток сільських територій. Науковий вісник Ужгородського університету: серія «Економіка»; збірник наукових праць. Ужгород: Вид-во УжНУ «Говерла», 2016. Вип. 2 (48). С. 133–136.

Іванишин В.В., Дудзяк О.А. Застосування в Україні досвіду розвитку сільських територій Європейських країн та США. Збірник наукових праць Подільського державного агарно-технічного університету. 2015. Вип. 24. Т. 3. С. 5–10.

Корінець Р. Сільський розвиток: посібник для фахівців з аграрного та сільського розвитку територіальних громад. Київ, 2023. 157 с.

Куцмус Н.М. Європейський досвід вирішення проблем сільського розвитку. Соціально-економічні проблеми розвитку сільських територій: регіональний аспект: кол. монографія / [В.І. Ткачук, А.О. Соколова, О.В. Голій та ін.], за ред. В.І. Ткачука. Ж.: Видавництво ПП «Рута», 2014. С. 263–278.

Матвійчук Л. Ю. Тищук І.В. Регіональні особливості поширення зеленого туризму в Україні. Економічні науки. Серія «Регіональна економіка». 2014. № 11. С. 149–158.

Про особисте селянське господарство. Закон України від 15 травня 2003 року № 742-IV. URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/742-15#Text

Про туризм. Закон України від 15 вересня 1995 року № 324/95-ВР. URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/324/95-%D0%B2%D1%80/print

Сарахман Л. Розвиток сільського туризму в Білорусії, Молдові, Румунії, Естонії, Литві, Латвії та Польщі. Туризм сільський зелений. 2013. № 2 (липень-грудень). С. 28–30.

##submission.downloads##

Опубліковано

2024-12-30